UJ20-C-H-G-SMT-TR
DigiKey Part Number
2223-UJ20-C-H-G-SMT-TR-ND - Tape & Reel (TR)
2223-UJ20-C-H-G-SMT-TRCT-ND - Cut Tape (CT)
2223-UJ20-C-H-G-SMT-TRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UJ20-C-H-G-SMT-TR
Description
CONN RCPT USB 2.0 TYPE C PCB RA
Detailed Description
USB-C (USB TYPE-C) USB 2.0 Receptacle Connector 24 (16+8 Dummy) Position Through Hole, Right Angle
Category
Termination
Solder
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current Rating (Amps)
0.25A, 1.25A, 5A
Voltage - Rated
20VDC