TS28-63-63-BL-260-RA-D
DigiKey Part Number
2223-TS28-63-63-BL-260-RA-D-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TS28-63-63-BL-260-RA-D
Description
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.03A 30V
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Tactile Switch SPST-NO Side Actuated Through Hole, Right Angle
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TS28-63-63-BL-260-RA-D Models
Category
Actuator Length, Right Angle
6.30mm
Mfr
Actuator Orientation
Side Actuated
Series
Termination Style
PC Pin
Packaging
Tray
Illumination
Illuminated
Part Status
Active
Illumination Type, Color
LED, Blue
Circuit
SPST-NO
Operating Force
260gf
Switch Function
Off-Mom
Operating Temperature
-30°C ~ 80°C
Contact Rating @ Voltage
0.03A @ 30VDC
Actuator Material
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Actuator Type
Standard
Switch Travel
0.25mm