TS27-68-24-WT-260-D
DigiKey Part Number
2223-TS27-68-24-WT-260-D-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TS27-68-24-WT-260-D
Description
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Tactile Switch SPST-NO Top Actuated Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TS27-68-24-WT-260-D Models
Category
Actuator Orientation
Top Actuated
Mfr
Termination Style
PC Pin
Series
Outline
6.80mm x 6.00mm
Packaging
Bag
Illumination
Illuminated
Part Status
Active
Illumination Type, Color
LED, White
Circuit
SPST-NO
Operating Force
260gf
Switch Function
Off-Mom
Operating Temperature
-30°C ~ 80°C
Contact Rating @ Voltage
0.05A @ 12VDC
Actuator Material
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Actuator Type
Plunger for Cap
Switch Travel
0.25mm
Mounting Type
Mechanical Life
100,000 Cycles
Actuator Height off PCB, Vertical
7.20mm