TS09-63-25-WT-260-SMT-TR
DigiKey Part Number
2223-TS09-63-25-WT-260-SMT-TR-ND - Tape & Reel (TR)
2223-TS09-63-25-WT-260-SMT-TRCT-ND - Cut Tape (CT)
2223-TS09-63-25-WT-260-SMT-TRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TS09-63-25-WT-260-SMT-TR
Description
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Tactile Switch SPST-NO Top Actuated Surface Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TS09-63-25-WT-260-SMT-TR Models
Category
Actuator Orientation
Top Actuated
Mfr
Termination Style
Gull Wing
Series
Outline
6.10mm x 3.70mm
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Illumination
Non-Illuminated
Part Status
Active
Operating Force
260gf
Circuit
SPST-NO
Operating Temperature
-30°C ~ 80°C
Switch Function
Off-Mom
Actuator Material
Polyphthalamide (PPA)
Contact Rating @ Voltage
0.05A @ 12VDC
Switch Travel
0.25mm
Actuator Type
Rectangular Button
Mechanical Life
40,000 Cycles
Mounting Type
Base Product Number
Actuator Height off PCB, Vertical
2.50mm