TS04-66-55-BK-100-SMT
DigiKey Part Number
2223-TS04-66-55-BK-100-SMT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TS04-66-55-BK-100-SMT
Description
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V
EDA/CAD Models
TS04-66-55-BK-100-SMT Models
Outline
6.00mm x 6.00mm
Operating Force
100gf
Operating Temperature
-30°C ~ 80°C
Contact Rating @ Voltage
0.05A @ 12VDC
Switch Travel
0.25mm
Mechanical Life
100,000 Cycles
Actuator Height off PCB, Vertical
5.50mm