TBLH10V-350-08BK
TBLH10V-350-08BK
The Ultimate Guide to Terminal Block Selection
TBLH10V-350-08BK
DigiKey Part Number
102-TBLH10V-350-08BK-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TBLH10V-350-08BK
Description
TERMINAL BLOCK, SCREWLESS, HIGH
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
8 Position Wire to Board Terminal Block Vertical with Board 0.138" (3.50mm) Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TBLH10V-350-08BK Models
Category
Voltage
300 V
Manufacturer
Same Sky (Formerly CUI Devices)
Wire Gauge
16-24 AWG
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Tray
Wire Termination
Screwless - Push Button Clamp
Part Status
Active
Features
Push Button Actuated
Number of Levels
1
Color
Black
Positions Per Level
8
Operating Temperature
-40°C ~ 130°C
Pitch
0.138" (3.50mm)
Housing Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Mating Orientation
Vertical with Board
Contact Material - Plating
Copper Alloy - Tin Plated
Current
10 A