TBLH10V-350-03BK
TBLH10V-350-03BK
The Ultimate Guide to Terminal Block Selection
TBLH10V-350-03BK
DigiKey Part Number
102-TBLH10V-350-03BK-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TBLH10V-350-03BK
Detailed Description
3 Position Wire to Board Terminal Block Vertical with Board 0.138" (3.50mm) Through Hole
EDA/CAD Models
TBLH10V-350-03BK Models
Category
Voltage
300 V
Positions Per Level
3
Operating Temperature
-40°C ~ 130°C
Pitch
0.138" (3.50mm)
Mating Orientation
Vertical with Board
Current
10 A