TBL008V-1000-04BE
TBL008V-1000-04BE
The Ultimate Guide to Terminal Block Selection
TBL008V-1000-04BE
DigiKey Part Number
102-TBL008V-1000-04BE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TBL008V-1000-04BE
Description
TERMINAL BLOCK, SCREWLESS, 10.0,
Detailed Description
4 Position Wire to Board Terminal Block Vertical with Board 0.394" (10.00mm) Through Hole
EDA/CAD Models
TBL008V-1000-04BE Models
Category
Voltage
600 V
Wire Gauge
4-18 AWG
Packaging
Box
Wire Termination
Screwless - Spring Cage, Tension Clamp
Features
Interlocking (Side)
Color
Blue
Positions Per Level
4
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Pitch
0.394" (10.00mm)
Housing Material
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Mating Orientation
Vertical with Board
Current
66 A