TBL004V-508-15BE-2GY
DigiKey Part Number
102-TBL004V-508-15BE-2GY-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TBL004V-508-15BE-2GY
Description
TERMINAL BLOCK, SCREWLESS, 5.08,
Detailed Description
15 Position Wire to Board Terminal Block Vertical with Board 0.200" (5.08mm) Through Hole
EDA/CAD Models
TBL004V-508-15BE-2GY Models
Category
Voltage
300 V
Wire Gauge
14-24 AWG
Series
Mounting Type
Through Hole
Color
Blue
Positions Per Level
15
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Pitch
0.200" (5.08mm)
Mating Orientation
Vertical with Board
Contact Material - Plating
Copper Alloy - Tin Plated
Current
10 A