RDS5-10S-1011-RA-254-D-67
DigiKey Part Number
2223-RDS5-10S-1011-RA-254-D-67-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RDS5-10S-1011-RA-254-D-67
Description
SWITCH ROTARY DIP BCD 0.15A 42V
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Dip Switch BCD Position Through Hole, Right Angle Rotary for Tool Actuator 150mA 42VDC
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RDS5-10S-1011-RA-254-D-67 Models
Category
Contact Finish
Gold
Manufacturer
Same Sky (Formerly CUI Devices)
Height Above Board
0.394" (10.00mm)
Series
Mounting Type
Through Hole, Right Angle
Packaging
Tube
Termination Style
PC Pin
Part Status
Active
Pitch
0.100" (2.54mm), Full
Circuit
BCD
Washable
No
Current Rating (Amps)
150mA
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Voltage Rating
42VDC
Body Material
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Actuator Type
Rotary for Tool
Length
0.394" (10.00mm)