RDS-16S-7229-C-JSMT
DigiKey Part Number
2223-RDS-16S-7229-C-JSMT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RDS-16S-7229-C-JSMT
Description
SWITCH ROTARY DIP HEX 0.1A 50V
Detailed Description
Dip Switch Hexadecimal 16 Position Surface Mount Rotary for Tool Actuator 100mA 50VDC
EDA/CAD Models
RDS-16S-7229-C-JSMT Models
Height Above Board
0.118" (3.00mm)
Packaging
Tube
Termination Style
J Lead
Pitch
0.100" (2.54mm), Full
Circuit
Hexadecimal
Number of Positions
16
Current Rating (Amps)
100mA
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Voltage Rating
50VDC
Actuator Type
Rotary for Tool
Length
0.283" (7.20mm)