RDS-16S-7229-A-SMT | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 2223-RDS-16S-7229-A-SMT-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | RDS-16S-7229-A-SMT |
Description | SWITCH ROTARY DIP HEX 0.1A 50V |
Manufacturer Standard Lead Time | 9 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Dip Switch Hexadecimal 16 Position Surface Mount Rotary for Tool Actuator 100mA 50VDC |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | RDS-16S-7229-A-SMT Models |
Category | Contact Finish Gold |
Manufacturer Same Sky (Formerly CUI Devices) | Height Above Board 0.118" (3.00mm) |
Series | Mounting Type Surface Mount |
Packaging Tube | Termination Style Gull Wing |
Part Status Active | Pitch 0.100" (2.54mm), Full |
Circuit Hexadecimal | Washable No |
Number of Positions 16 | Features IP67 - Dust Tight, Waterproof |
Current Rating (Amps) 100mA | Operating Temperature -40°C ~ 85°C |
Voltage Rating 50VDC | Body Material Liquid Crystal Polymer (LCP) |
Actuator Type Rotary for Tool | Length 0.283" (7.20mm) |