RDS-10S-7229-A-JSMT-TR is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Same Sky (Formerly CUI Devices)
In Stock: 874
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 123
Datasheet
In Stock: 0
Dip Switch BCD 10 Position Surface Mount Rotary for Tool Actuator 100mA 50VDC
DIP Switches 101
RDS-10S-7229-A-JSMT-TR
DigiKey Part Number
2223-RDS-10S-7229-A-JSMT-TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RDS-10S-7229-A-JSMT-TR
Description
SWITCH ROTARY DIP BCD 0.1A 50V
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
RDS-10S-7229-A-JSMT-TR Models
Category
Contact Finish
Gold
Manufacturer
Height Above Board
0.118" (3.00mm)
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Termination Style
J Lead
Part Status
Active
Pitch
0.100" (2.54mm), Full
Circuit
BCD
Washable
No
Number of Positions
10
Features
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Current Rating (Amps)
100mA
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Voltage Rating
50VDC
Body Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Actuator Type
Rotary for Tool
Length
0.283" (7.20mm)