DS04-254-2-04BK-SMT-TR
DS04-254-2-04BK-SMT-TR
DIP Switches 101
DS04-254-2-04BK-SMT-TR
DigiKey Part Number
2223-DS04-254-2-04BK-SMT-TR-ND - Tape & Reel (TR)
2223-DS04-254-2-04BK-SMT-CT-ND - Cut Tape (CT)
2223-DS04-254-2-04BK-SMT-DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DS04-254-2-04BK-SMT-TR
Description
SWITCH SLIDE DIP SPST 0.025A 24V
Detailed Description
Dip Switch SPST 4 Position Surface Mount Slide (Standard) Actuator 25mA 24VDC
EDA/CAD Models
DS04-254-2-04BK-SMT-TR Models
Height Above Board
0.167" (4.25mm)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Pitch
0.100" (2.54mm), Full
Number of Positions
4
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Current Rating (Amps)
25mA
Voltage Rating
24VDC
Length
0.439" (11.16mm)