DS04-254-1-12BK-SMT
DS04-254-1-12BK-SMT
DIP Switches 101
DS04-254-1-12BK-SMT
DigiKey Part Number
2223-DS04-254-1-12BK-SMT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DS04-254-1-12BK-SMT
Description
SWITCH SLIDE DIP SPST 0.025A 24V
Detailed Description
Dip Switch SPST 12 Position Surface Mount Slide (Standard) Actuator 25mA 24VDC
EDA/CAD Models
DS04-254-1-12BK-SMT Models
Height Above Board
0.189" (4.80mm)
Pitch
0.100" (2.54mm), Full
Number of Positions
12
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Current Rating (Amps)
25mA
Voltage Rating
24VDC
Length
1.239" (31.48mm)