DS04-254-1-03BK-SMT-TR is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Same Sky (Formerly CUI Devices)
In Stock: 1 816
Datasheet
Parametric Equivalent
Würth Elektronik
In Stock: 1 317
Datasheet
Dip Switch SPST 3 Position Surface Mount Slide (Standard) Actuator 25mA 24VDC
DIP Switches 101
DS04-254-1-03BK-SMT-TR
DigiKey Part Number
2223-DS04-254-1-03BK-SMT-TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DS04-254-1-03BK-SMT-TR
Description
SWITCH SLIDE DIP SPST 0.025A 24V
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Contact Material
Copper Alloy
Manufacturer
Contact Finish
Gold
Series
Height Above Board
0.179" (4.55mm)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Termination Style
Gull Wing
Circuit
SPST
Pitch
0.100" (2.54mm), Full
Number of Positions
3
Washable
No
Current Rating (Amps)
25mA
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Voltage Rating
24VDC
Body Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Actuator Type
Slide (Standard)
Length
0.339" (8.62mm)