CFM-8020CF-135-346-20
DigiKey Part Number
2223-CFM-8020CF-135-346-20-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CFM-8020CF-135-346-20
Description
FAN AXIAL 80X20MM 12VDC WIRE
Detailed Description
Fan Tubeaxial 12VDC Square - 80mm L x 80mm H omniCOOL™ Magnetic Sleeve 34.3 CFM (0.960m³/min) 3 Wire Leads
Category
Features
Auto Restart, Speed Sensor (Tach)
Mfr
Noise
34.7dB(A)
Series
Power (Watts)
1.8 W
Termination
3 Wire Leads
Voltage - Rated
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Size / Dimension
Square - 80mm L x 80mm H
Width
20.00mm
Current Rating (Amps)
0.150A
Air Flow
34.3 CFM (0.960m³/min)
Voltage Range
10.8 ~ 13.2VDC
Static Pressure
0.140 in H2O (34.9 Pa)
Bearing Type
omniCOOL™ Magnetic Sleeve
Lifetime @ Temp.
40000 Hrs @ 40°C