CFM-2010CF-1170-292-20
DigiKey Part Number
2223-CFM-2010CF-1170-292-20-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CFM-2010CF-1170-292-20
Description
DC AXIAL FAN, 20 MM SQUARE, 10 M
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 12VDC Square - 20mm L x 20mm H omniCOOL™ Magnetic Sleeve 1.6 CFM (0.045m³/min) 3 Wire Leads
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CFM-2010CF-1170-292-20 Models
Category
Features
Auto Restart, Speed Sensor (Tach)
Mfr
Noise
29.2dB(A)
Series
Power (Watts)
960 mW
Packaging
Box
RPM
Part Status
Active
Termination
3 Wire Leads
Voltage - Rated
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Size / Dimension
Square - 20mm L x 20mm H
Approval Agency
CE, cURus, TUV
Width
10.30mm
Current Rating (Amps)
0.080A
Air Flow
1.6 CFM (0.045m³/min)
Voltage Range
10.8 ~ 13.2VDC
Static Pressure
0.240 in H2O (59.8 Pa)
Material - Frame
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Bearing Type
omniCOOL™ Magnetic Sleeve
Material - Blade
Fan Type
Lifetime @ Temp.
40000 Hrs @ 40°C