CAF-A238S-220-300
DigiKey Part Number
2223-CAF-A238S-220-300-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CAF-A238S-220-300
Description
AC FAN, 120 X 120 X 38 MM, 220 ~
Detailed Description
Fan Tubeaxial 220VAC Square - 119.5mm L x 119.5mm H Sleeve 52.4 CFM (1.47m³/min) 2 Wire Leads
Noise
29.9dB(A)
Series
Power (Watts)
7.10W
RPM
1800 RPM
Voltage - Rated
220VAC
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Size / Dimension
Square - 119.5mm L x 119.5mm H
Width
38.50mm
Current Rating (Amps)
0.070A
Air Flow
52.4 CFM (1.47m³/min)
Static Pressure
0.080 in H2O (19.9 Pa)
Bearing Type
Sleeve
Lifetime @ Temp.
30000 Hrs @ 25°C