BRK-USB-A-3.1V2.0
DigiKey Part Number
3457-BRK-USB-A-3.1V2.0-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BRK-USB-A-3.1V2.0
Description
USB 3.1 TYPE A FEMALE RECEPTACLE
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector to Plated Through Hole USB - A 3.1 Receptacle 10 0.100" (2.54mm) FR4 Epoxy Glass
Category
Number of Positions
10
Manufacturer
Saiko Systems Ltd.
Pitch
0.100" (2.54mm)
Packaging
Bag
Board Thickness
0.062" (1.57mm) 1/16"
Part Status
Active
Material
FR4 Epoxy Glass
Proto Board Type
Connector to Plated Through Hole
Size / Dimension
1.200" L x 0.850" W (30.48mm x 21.59mm)