80ZLH220MEFCT810X23 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 80ZLH220MEFCT810X23 |
Description | CAP ALUM 220UF 20% 80V RADIAL TH |
Manufacturer Standard Lead Time | 30 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 220 µF 80 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | 80ZLH220MEFCT810X23 Models |
Category | Polarization Polar |
Mfr | Applications |
Series | Ripple Current @ Low Frequency 585 mA @ 120 Hz |
Packaging Cut Tape (CT) Tape & Box (TB) | Impedance 110 mOhms |
Part Status Active | Lead Spacing 0.197" (5.00mm) |
Capacitance | Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm) |
Tolerance ±20% | Height - Seated (Max) 0.984" (25.00mm) |
Voltage - Rated 80 V | Mounting Type |
Lifetime @ Temp. 10000 Hrs @ 105°C | Package / Case Radial, Can |
Operating Temperature -40°C ~ 105°C |