80ZLH220MEFCT810X23
DigiKey Part Number
1189-3789-1-ND - Cut Tape (CT)
1189-3789-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
80ZLH220MEFCT810X23
Description
CAP ALUM 220UF 20% 80V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
220 µF 80 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
80ZLH220MEFCT810X23 Models
Category
Series
Ripple Current @ Low Frequency
585 mA @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Impedance
110 mOhms
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.984" (25.00mm)
Voltage - Rated
80 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C