80ZLH220MEFC10X23
DigiKey Part Number
1189-3048-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
80ZLH220MEFC10X23
Description
CAP ALUM 220UF 20% 80V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
220 µF 80 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
80ZLH220MEFC10X23 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
585 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Impedance
110 mOhms
Part Status
Active
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.984" (25.00mm)
Voltage - Rated
80 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C