475VXT220MEFCSN22X40
DigiKey Part Number
1189-475VXT220MEFCSN22X40-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
475VXT220MEFCSN22X40
Description
CAP ALUM 220UF 20% 475V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
220 µF 475 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 5000 Hrs @ 105°C
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
1.33 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
1.862 A @ 10 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.866" Dia (22.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.654" (42.00mm)
Voltage - Rated
475 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C