450VXK1000MEFCSN35X60 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 1189-4318-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 450VXK1000MEFCSN35X60 |
Description | CAP ALUM 1000UF 20% 450V SNAP TH |
Manufacturer Standard Lead Time | 19 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 1000 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 5000 Hrs @ 105°C |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | 450VXK1000MEFCSN35X60 Models |
Category | Polarization Polar |
Mfr | Applications |
Series | Ripple Current @ Low Frequency 2.93 A @ 120 Hz |
Packaging Bulk | Ripple Current @ High Frequency 4.102 A @ 10 kHz |
Part Status Active | Lead Spacing 0.394" (10.00mm) |
Capacitance | Size / Dimension 1.378" Dia (35.00mm) |
Tolerance ±20% | Height - Seated (Max) 2.441" (62.00mm) |
Voltage - Rated 450 V | Mounting Type |
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C | Package / Case Radial, Can - Snap-In |
Operating Temperature -25°C ~ 105°C |