400USH220MEFC22X35 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
220 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 85°C
400USH220MEFC22X35
DigiKey Part Number
400USH220MEFC22X35-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
400USH220MEFC22X35
Description
CAP ALUM 220UF 20% 400V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
400USH220MEFC22X35 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
1.81 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
2.534 A @ 10 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.866" Dia (22.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.457" (37.00mm)
Voltage - Rated
400 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 85°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C