25PX470MEFCTA8X11.5
DigiKey Part Number
25PX470MEFCTA8X11.5-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
25PX470MEFCTA8X11.5
Description
CAP ALUM 470UF 20% 25V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
470 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
25PX470MEFCTA8X11.5 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ Low Frequency
440 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)
Voltage - Rated
25 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C