180MXC680MEFC25X35 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 0
Cornell Dubilier Knowles
TDK
In Stock: 516
TDK
In Stock: 520
In Stock: 451
Nichicon
In Stock: 12
Nichicon
In Stock: 95
680 µF 180 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C
180MXC680MEFC25X35
DigiKey Part Number
180MXC680MEFC25X35-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
180MXC680MEFC25X35
Description
CAP ALUM 680UF 20% 180V SNAP TH
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
180MXC680MEFC25X35 Models
Ripple Current @ Low Frequency
1.78 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.67 A @ 10 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.984" Dia (25.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.457" (37.00mm)
Voltage - Rated
180 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C