10ZLH680MEFCT78X11.5 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 39 398
Datasheet
680 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C
10ZLH680MEFCT78X11.5
DigiKey Part Number
10ZLH680MEFCT78X11.5-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
10ZLH680MEFCT78X11.5
Description
CAP ALUM 680UF 20% 10V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
10ZLH680MEFCT78X11.5 Models
Ripple Current @ Low Frequency
519.75 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
945 mA @ 100 kHz
Impedance
56 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Voltage - Rated
10 V
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)
Lifetime @ Temp.
8000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C