71K101-400A5
DigiKey Part Number
1868-1464-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
71K101-400A5
Description
CONN BNC JACK STR 75OHM PCB
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
BNC Connector Jack, Female Socket 75 Ohms Through Hole Solder
Category
Number of Ports
1
Mfr
Housing Color
Silver
Packaging
Bulk
Center Contact Material
Beryllium Copper
Part Status
Active
Body Material
Brass
Connector Style
Body Finish
Nickel
Connector Type
Jack, Female Socket
Center Contact Plating
Gold
Contact Termination
Solder
Dielectric Material
Polytetrafluoroethylene (PTFE)
Shield Termination
Solder
Operating Temperature
-65°C ~ 165°C
Impedance
75 Ohms
Voltage Rating
400 V
Mounting Type
Through Hole
Mating Cycles
500
Fastening Type
Bayonet Lock
Base Product Number
Frequency - Max
4 GHz