53K413-500N5
DigiKey Part Number
1868-1336-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
53K413-500N5
Description
CONN N TYPE JACK ST 50OHM SOLDER
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N Type Connector Jack, Female Socket 50 Ohms Panel Mount Solder
Category
Number of Ports
1
Mfr
Features
Extended Insulation
Packaging
Bulk
Housing Color
Silver
Part Status
Active
Ingress Protection
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Connector Style
Center Contact Material
Beryllium Copper
Connector Type
Jack, Female Socket
Body Material
Brass
Contact Termination
Solder
Body Finish
White Bronze
Shield Termination
Solder
Center Contact Plating
Gold
Impedance
50 Ohms
Dielectric Material
Polytetrafluoroethylene (PTFE)
Mounting Type
Panel Mount
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Mounting Feature
Flange
Voltage Rating
500 V
Fastening Type
Threaded
Mating Cycles
500
Frequency - Max
11 GHz