19S103-500L5
DigiKey Part Number
1868-1120-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
19S103-500L5
Description
CONN SMP PLUG STR 50OHM SOLDER
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
SMP Connector Plug, Male Pin 50 Ohms Surface Mount, Through Hole Solder
Category
Number of Ports
1
Mfr
Features
Limited Detent
Packaging
Tray
Housing Color
Gold
Part Status
Active
Center Contact Material
Brass
Connector Style
Body Material
Brass
Connector Type
Plug, Male Pin
Body Finish
Gold
Contact Termination
Solder
Center Contact Plating
Shield Termination
Solder
Dielectric Material
Polyetheretherketone (PEEK)
Impedance
50 Ohms
Operating Temperature
-65°C ~ 155°C
Mounting Type
Surface Mount, Through Hole
Voltage Rating
335 V
Fastening Type
Snap-On
Mating Cycles
500
Frequency - Max
26.5 GHz