02K721-40MS3
DigiKey Part Number
1868-1604-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
02K721-40MS3
Description
2.92MM VERTICAL JACK PCB 40GHZ
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.92mm Connector Jack, Female Socket 50 Ohms Panel Mount Compression
Category
Frequency - Max
40 GHz
Mfr
Number of Ports
1
Series
Housing Color
Silver
Packaging
Bulk
Center Contact Material
Beryllium Copper
Part Status
Active
Body Material
Stainless Steel
Connector Style
Center Contact Plating
Gold
Connector Type
Jack, Female Socket
Dielectric Material
Polytetrafluoroethylene (PTFE)
Contact Termination
Compression
Operating Temperature
0°C ~ 85°C
Shield Termination
Screw
Voltage Rating
250 V
Impedance
50 Ohms