02K243-40ME3
DigiKey Part Number
1868-1007-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
02K243-40ME3
Description
CONN RPC2.92 JCK ST 50OHM EDGEMT
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.92mm Connector Jack, Female Socket 50 Ohms Board Edge, End Launch Solder
Category
Number of Ports
1
Mfr
Features
Mounting Hardware
Series
Housing Color
Gold
Packaging
Bulk
Center Contact Material
Beryllium Copper
Part Status
Active
Includes
4 pcs - 1 Connector, 1 Clamp, 2 Screws
Connector Style
Body Material
Brass
Connector Type
Jack, Female Socket
Body Finish
Gold
Contact Termination
Solder
Center Contact Plating
Shield Termination
Screw
Dielectric Material
Polyetheretherketone (PEEK); Polytetrafluoroethylene (PTFE)
Impedance
50 Ohms
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Mounting Type
Board Edge, End Launch
Voltage Rating
250 V
Fastening Type
Threaded
Mating Cycles
500
Frequency - Max
40 GHz