UFZVTE-175.6B
DigiKey Part Number
846-UFZVTE-175.6BTR-ND - Tape & Reel (TR)
846-UFZVTE-175.6BCT-ND - Cut Tape (CT)
846-UFZVTE-175.6BDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UFZVTE-175.6B
Description
DIODE ZENER 5.6V 500MW UMD2
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 5.6 V 500 mW ±2.5% Surface Mount UMD2
Category
Impedance (Max) (Zzt)
13 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
5 µA @ 2.5 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
150°C (TJ)
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Package / Case
Tolerance
±2.5%
Supplier Device Package
UMD2
Power - Max
500 mW