SFR03EZPJ181
DigiKey Part Number
846-SFR03EZPJ181TR-ND - Tape & Reel (TR)
846-SFR03EZPJ181CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SFR03EZPJ181
Description
SULFUR TOLERANT CHIP RESISTORS
Detailed Description
180 Ohms ±5% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200 Thick Film
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)