SFR03EZPF16R0
DigiKey Part Number
846-SFR03EZPF16R0TR-ND - Tape & Reel (TR)
846-SFR03EZPF16R0CT-ND - Cut Tape (CT)
846-SFR03EZPF16R0DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SFR03EZPF16R0
Description
SULFUR TOLERANT CHIP RESISTORS:
Detailed Description
16 Ohms ±1% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200 Thick Film
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)