RF201L2SDDTE25
DigiKey Part Number
846-RF201L2SDDTE25TR-ND - Tape & Reel (TR)
846-RF201L2SDDTE25CT-ND - Cut Tape (CT)
846-RF201L2SDDTE25DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RF201L2SDDTE25
Description
DIODE STANDARD 200V 2A PMDS
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 200 V 2A Surface Mount PMDS
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Reverse Recovery Time (trr)
25 ns
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - Reverse Leakage @ Vr
10 µA @ 200 V
Part Status
Active
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
200 V
Supplier Device Package
PMDS
Current - Average Rectified (Io)
2A
Operating Temperature - Junction
150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
870 mV @ 2 A