MCR01SMQPF3601 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KOA Speer Electronics, Inc.
In Stock: 6 296
Datasheet
KOA Speer Electronics, Inc.
New at DigiKey
3.6 kOhms ±1% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
MCR01SMQPF3601
DigiKey Part Number
846-MCR01SMQPF3601TR-ND - Tape & Reel (TR)
846-MCR01SMQPF3601CT-ND - Cut Tape (CT)
846-MCR01SMQPF3601DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCR01SMQPF3601
Description
1005(0402)SIZE, HIGH POWER THICK
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Features
Automotive AEC-Q200
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.016" (0.40mm)