LTR100LJZPFSR068
DigiKey Part Number
846-LTR100LJZPFSR068TR-ND - Tape & Reel (TR)
846-LTR100LJZPFSR068CT-ND - Cut Tape (CT)
846-LTR100LJZPFSR068DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LTR100LJZPFSR068
Description
RES 0.068 OHM 1% 4W 2512 WIDE
Detailed Description
68 mOhms ±1% 4W Chip Resistor Wide 2512 (6432 Metric), 1225 Automotive AEC-Q200, Current Sense Thick Film
Category
Features
Automotive AEC-Q200, Current Sense
Mfr
Temperature Coefficient
0/ +150ppm/°C
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.126" L x 0.252" W (3.20mm x 6.40mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)