LTR100LJZPFSR015
DigiKey Part Number
846-LTR100LJZPFSR015TR-ND - Tape & Reel (TR)
846-LTR100LJZPFSR015CT-ND - Cut Tape (CT)
846-LTR100LJZPFSR015DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LTR100LJZPFSR015
Description
RES 0.015 OHM 1% 4W 2512 WIDE
Detailed Description
15 mOhms ±1% 4W Chip Resistor Wide 2512 (6432 Metric), 1225 Automotive AEC-Q200, Current Sense Thick Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LTR100LJZPFSR015 Models
Category
Features
Automotive AEC-Q200, Current Sense
Mfr
Temperature Coefficient
0/ +300ppm/°C
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.126" L x 0.252" W (3.20mm x 6.40mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)