ESR10EZPD2400
DigiKey Part Number
846-ESR10EZPD2400TR-ND - Tape & Reel (TR)
846-ESR10EZPD2400CT-ND - Cut Tape (CT)
846-ESR10EZPD2400DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESR10EZPD2400
Description
RES 240 OHM 0.5% 1/2W 0805
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
240 Ohms ±0.5% 0.5W, 1/2W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding Thick Film
Category
Features
Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)