EDZVFHT2R27B
DigiKey Part Number
EDZVFHT2R27BTR-ND - Tape & Reel (TR)
EDZVFHT2R27BCT-ND - Cut Tape (CT)
EDZVFHT2R27BDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EDZVFHT2R27B
Description
DIODE ZENER 27V 150MW EMD2
Detailed Description
Zener Diode 27 V 150 mW ±2.48% Surface Mount EMD2
EDA/CAD Models
EDZVFHT2R27B Models
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 21 V
Mfr
Operating Temperature
150°C (TJ)
Digi-Reel®
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q101
Tolerance
±2.48%
Package / Case
Power - Max
150 mW
Impedance (Max) (Zzt)
150 Ohms