Image for V300LA40A is not available
V300LA40A
DigiKey Part Number
2156-V300LA40A-ND
Manufacturer
Harris Corporation
Manufacturer Product Number
V300LA40A
Description
VARISTOR 470V 6.5KA DISC 20MM
Customer Reference
Detailed Description
470 V 6.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 20mm
Category
Varistor Voltage (Max)
517 V
Manufacturer
Harris Corporation
Current - Surge
6.5 kA
Series
Energy
165J
Packaging
Bulk
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
800 pF @ 1 MHz
Maximum AC Volts
300 V
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
405 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
423 V
Package / Case
Disc 20mm
Varistor Voltage (Typ)
470 V