LM3503SQ-44/NOPB
DigiKey Part Number
2156-LM3503SQ-44/NOPB-ND
Manufacturer
National Semiconductor
Manufacturer Product Number
LM3503SQ-44/NOPB
Description
IC LED DRV RGLTR PWM 16WQFN
Customer Reference
Detailed Description
LED Driver IC 2 Output DC DC Regulator Step-Up (Boost) Analog, PWM Dimming 750mA (Switch) 16-WQFN (4x4)
Category
Voltage - Output
44V
Manufacturer
National Semiconductor
Current - Output / Channel
750mA (Switch)
Packaging
Bulk
Frequency
1MHz
Part Status
Active
Dimming
Analog, PWM
Type
DC DC Regulator
Applications
Backlight
Topology
Step-Up (Boost)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Internal Switch(s)
Yes
Mounting Type
Surface Mount
Number of Outputs
2
Package / Case
16-WFQFN Exposed Pad
Voltage - Supply (Min)
2.5V
Supplier Device Package
16-WQFN (4x4)
Voltage - Supply (Max)
5.5V