IPP120N08S404AKSA1 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Infineon Technologies
In Stock: 3 511
Datasheet
N-Channel 80 V 120A (Tc) 179W (Tc) Through Hole PG-TO220-3-1
IPP120N08S404AKSA1
DigiKey Part Number
448-IPP120N08S404AKSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IPP120N08S404AKSA1
Description
MOSFET N-CH 80V 120A TO220-3
Customer Reference
Detailed Description
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
95 nC @ 10 V
Mfr
Vgs (Max)
±20V
Series
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
6450 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max)
179W (Tc)
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
FET Type
Grade
Automotive
Technology
Qualification
AEC-Q101
Drain to Source Voltage (Vdss)
80 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
PG-TO220-3-1
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
4.4mOhm @ 100A, 10V
Base Product Number
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 120µA