BZV85-C6V2,133
DigiKey Part Number
2156-BZV85-C6V2,133-954-ND
Manufacturer
NXP Semiconductors
Manufacturer Product Number
BZV85-C6V2,133
Description
DIODE ZENER 6.2V 1W DO41
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 6.2 V 1 W ±5% Through Hole DO-41
Category
Impedance (Max) (Zzt)
4 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
2 µA @ 3 V
Packaging
Bulk
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1 V @ 50 mA
Part Status
Active
Operating Temperature
-65°C ~ 200°C
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Mounting Type
Through Hole
Tolerance
±5%
Package / Case
Power - Max
1 W