SM-RVT121HVBNWC00-B V1.0A
DigiKey Part Number
5436-SM-RVT121HVBNWC00-BV1.0A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SM-RVT121HVBNWC00-B V1.0A
Description
EVE4 12.1", HB, IPS, ILI2511, OP
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Capacitive Graphic LCD Display Module Transmissive Red, Green, Blue (RGB) TFT - Color, IPS (In-Plane Switching) QSPI, SPI 12.1" (307.34mm) 1280 x 800 (WXGA1)
Category
Viewing Area
260.52mm W x 162.60mm H
Manufacturer
Riverdi
Backlight
LED - White
Packaging
Box
Dot Pixels
1280 x 800 (WXGA1)
Part Status
Active
Interface
QSPI, SPI
Display Type
TFT - Color, IPS (In-Plane Switching)
Controller Type
BT817Q, ILI2511
Display Mode
Transmissive
Graphics Color
Red, Green, Blue (RGB)
Touchscreen
Capacitive
Background Color
Black
Diagonal Screen Size
12.1" (307.34mm)
Dot Pitch
0.20mm W x 0.20mm H