RTDW2N-100RF8
DigiKey Part Number
696-1959-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RTDW2N-100RF8
Description
SENSOR RTD 100OHM 1% AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
RTD 6000ppm/°C Axial
Operating Temperature
0°C ~ 100°C
Temperature Coefficient
6000ppm/°C
Current
7 mA
Through Hole
Resistance @ 0°C
100 Ohms
Package / Case
Axial
Resistance Tolerance
±1%