RTDW1R-500RF8
DigiKey Part Number
696-1966-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RTDW1R-500RF8
Description
SENSOR RTD 500OHM AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
RTD 6000ppm/°C Axial
Operating Temperature
0°C ~ 100°C
Manufacturer
Riedon products by Bourns
Termination
PC Pins
Series
Temperature Coefficient
6000ppm/°C
Packaging
Bulk
Current
3 mA
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Resistance @ 0°C
500 Ohms
Package / Case
Axial
Resistance Tolerance
±1%